Otoczenie miejskie pozwala projektantowi na taki stopień interwencji, jaki byłby nie na miejscu przy projektowaniu ogrodów wiejskich. Ogród miejski projektujemy od domu – tak by wnętrza w ogrodzie były jakby przedłużeniem wnętrz w domu. Pamiętajmy, że ogród miejski musi tworzyć architektoniczną całość z budynkiem mieszkalnym. W ogrodzie, gdzie ważny jest każdy skrawek powierzchni kształty regularne dużo lepiej zdają egzamin niż swobodne.
Ze względu na małe rozmiary w ogrodach miejskich często stosuje się zwiększenie powierzchni poprzez nagromadzenie elementów czy też zastosowanie roślinności piętrowej. Dobrym pomysłem jest także wizualne zwiększenie powierzchni poprzez zainstalowanie ekranów tworzących wnętrza ogrodowe. Kierunkiem prowadzonych linii możemy poszerzać lub zwężać wymiary ogrodu oraz wywoływać zamierzone zachowania zwiedzających i tak np. poprzeczne linie zmuszają do zwolnienia kroku i rozglądania się. Zaleca się nie zagęszczać projektu. Sposobem na to może być dwojakie wykorzystanie elementów np. mur oporowy może służyć również jako siedzisko.
Ważne jest zastosowanie roślin architektonicznych, bylin i traw o wyrazistych kształtach (irys, bergenia, funkia, juka) oraz soliterowych drzew (klon palmowy, karłowe drzewa iglaste)
W ogrodach miejskich styl architektoniczny budynku musi współgrać z wyrazem otoczenia: budynki posiadające mocny styl architektoniczny dobrze komponują się z silnym wyrazem otoczenia, a budynki posiadające łagodny styl komponują się z otoczeniem delikatnym.